Mávate z hudby husiu kožu? Vedci prišli s novým vysvetlením

Mávate z hudby husiu kožu? Vedci prišli s novým vysvetlením

BRATISLAVA / Stáva sa vám niekedy, že sa vám pri počúvaní hudby po tele urobí takzvaná husia koža? Nie každý má schopnosť počuť hudbu týmto spôsobom. Vlastne je to pomerne neobvyklý dar.

Matthew Sachs, študent Harvardu, minulý rok študoval ľudí, ktorým hudba vedela spôsobiť zrýchlenie alebo spomalenie srdcového tepu, „hrču v krku“, zmenu v dychovej frekvencii a ďalšie neobvyklé prejavy. Počas výskumu, ktorého výsledky uverejnil v časopise Oxford Academic, spravil skeny mozgov 20 študentov - desiatim z nich hudba spôsobovala spomínané stavy, desiatim nie.

Sachs zistil, že tí, ktorí pri počúvaní cítili fyzické a emocionálne pohnutie, majú odlišnú štruktúru mozgu než ostatní. Majú vyšší počet nervových vlákien spájajúcich sluchovú kôru a oblasti mozgu, ktoré spracovávali emócie. V takom mozgu prebieha intenzívnejšia výmena vzruchov a bohatšia komunikácia než u ostatných.

"Došiel som k názoru, že vyšší počet vlákien a lepšie prepojenie dvoch častí mozgu znamená vyššiu úroveň spracovania podnetov,“ povedal Sachs pre web Neuroscience News.

To znamená, že ak mávate z hudby husiu kožu, ste schopní prežívať silnejšie a intenzívnejšie emócie. Tieto pocity môžu byť tiež spojené so spomienkami, ktoré v ľuďoch vyvolávajú konkrétne piesne, čo sa v laboratóriu nedá príliš dobre overiť.

Táto štúdia bola, čo do počtu subjektov, veľmi malá. Sachs sa už chystá na ďalšiu. Tá by sa mala sústrediť na mozgovú aktivitu pri počúvaní piesní, ktoré vzbudzujú konkrétne reakcie u konkrétnych ľudí.

Dúfa, že sa mu tak podarí zistiť, čo z hľadiska neurológie spôsobuje tieto prejavy a ako by sa eventuálne emócie a hudba dali využiť napríklad pre liečbu psychických porúch a ochorení. Napríklad depresívni ľudia často zažívajú pocit, že sa nedokážu radovať z každodenných prežitkov. Možno by im práve počúvanie hudby a jej spracovanie pri psychoterapii mohli pomôcť navrátiť sa k prežívaniu, a tým aj k životu.

Zdroj: noviny.sk/Neuroscience News

TV Program

09:35 POLICAJTI V AKCII
10:40 POLICAJTI V AKCII
11:40 Profesionáli VIII.
09:25 Simpsonovci XXIV.
09:50 NEUVERITEĽNÉ! Záhady Crissa Angela
10:20 MacGyver
08:45 Nákupné maniačky
10:05 NOVÉ BÝVANIE
11:30 JAG III.
09:45 ZáchranáRik II.
09:50 Kúzlovanie
10:05 Agi Bagi II.
09:10 Život ryb
10:50 Je prostě báječná
12:30 Power Rangers: Strážci vesmíru