Pozor, konzumácia avokáda vás môže dostať na pohotovosť!

Pozor, konzumácia avokáda vás môže dostať na pohotovosť!

Archívne video
embed kód
LONDÝN / Avokádo je čoraz obľúbenejšie aj v našich končinách. Kým ešte pred pár rokmi bolo u nás toto ovocie výsadou gurmánov, dnes je súčasťou bežnej kuchyne. Ale pozor, prináša veľké riziko a lekári preto prichádzajú s prekvapivým návrhom.

Avokádo by malo byť označené varovaním. Myslia si to britskí lekári, ktorí o avokáde hovoria ako o "nebezpečnom ovocí". Nejde však o žiadnu hrozbu otravy, ako by mohlo niekomu napadnúť. Avokádo ukrýva celkom inú hrozbu, skutočne krvavú. Vyrovnať sa s ňou už musela napríklad aj herečka Meryl Streep.

​​Londýnsky chirurg Simon Eccles sa v článku denníku The Times vyjadril, že len v jeho ambulancii ošetrí týždenne priemerne štyroch ľudí, ktorí sa pokúšali prekrojiť avokádo. Zradnou je totiž na tomto ovocí jeho kôstka. Je veľká, tvrdá a klzká, pri krájaní avokáda tak často prichádza k rezným ranám. Človeku sa jednoducho pošmykne nôž a už je zarezaný v prste. Táto nehoda dokonca dostala už aj vlastný názov - "avokádová ruka".

Podľa Ecclesa by varovný nápis na avokáde mohol znížiť počet nehôd. Obrázok noža a červeného kríža by ľudí upozornil, že si majú dávať pozor. Videonávod, ako správne krájať avokádo, aby ste sa vyhli poraneniam, zverejnil aj slávny kuchár Jamie Oliver.

Zdroj: noviny.sk/The Times

TV Program

05:05 Noviny TV JOJ
05:55 Krimi
06:25 Noviny TV JOJ
05:00 Bordelári
05:35 KINOSÁLA
05:45 NEUVERITEĽNÉ! Záhady Crissa Angela III.
05:10 Hľadá sa dom pre milionárov Los Angeles XI.
05:50 Hľadá sa dom pre milionárov Los Angeles XI.
06:30 Hľadá sa dom pre milionárov - New York VII.
05:10 Ferdo Mravec
05:35 Jahôdka a jej kamaráti I.
06:00 Marvin, stepujúci koník I.
06:05 American Teen
07:55 Růžový a černý
09:45 Asterix a Vikingové