Mužský soplík nie je žiadny výmysel. Vedci potvrdili, že "smrteľná choroba" skutočne existuje

Mužský soplík nie je žiadny výmysel. Vedci potvrdili, že "smrteľná choroba" skutočne existuje

Smrteľná choroba mužov na šesť - soplík. Poznáte ten vtip? Najnovšia štúdia ale potvrdzuje, že drsnejšie pohlavie skutočne znáša chrípku ťažšie ako ženy. Kým testosterón imunitný systém potláča, ženský estrogén ho naopak posilňuje.

Ešte včera frajersky zapíjal povýšenie v práci a dnes umiera na gauči, lebo ho skolil obyčajný "soplík". Bežný jav, ktorý je známy ženám po celom svete. Za nariekaním vášho partnera sa ale podľa vedcov skrýva oveľa viac, ako len klasická mužská sebaľútosť.

Profesor medicíny Kyle Sue z Canadian university najprv svoju teóriu testoval na myšiach, ktoré očkoval proti chrípke. Podarilo sa mu zistiť, že samičky majú silnejší imunitný systém ako ich mužské náprotivky. Podobne to funguje aj u človeka, keďže protilátky žien majú tendenciu reagovať na vakcíny rýchlejšie ako protilátky mužov.

Telka a gauč

S podobnými výsledkami prišla ešte v roku 2013 Stanford University. Štúdia vtedy zistila, že organizmy mužov s vyššou hladinou testosterónu mali najslabšiu protilátkovú odpoveď. Z uvedeného jednoznačne vyplýva, že kým testosterón imunitný systém potláča, estrogén ho naopak zvyšuje.

Reakcie mužov na obyčajnú nádchu teda nie sú podľa Sue prehnané, keďže ich telo znáša chrípkové stavy oveľa horšie ako ženy. Dámy preto vyzýva k tolerancii. "Snáď teraz je ten správny čas, aby vznikli priateľské priestory pre mužov vybavené obrovskými televízormi a kreslami, kde sa môžu v pohodlí zotaviť z oslabujúcich účinkov chrípky," dodal Sue pre portál Business Insider s úsmevom.

Zdroj: businessinsider.com.au

TV Program

05:40 Krimi
06:15 RANNÉ NOVINY
08:35 SUPERMAMA
05:05 Letecké katastrofy VII.
05:55 Prvé oddelenie
06:15 Prvé oddelenie
05:30 TIPOS INFO
05:35 Ochranca II.
07:25 Panelák
05:10 Sherm a jeho mikróby
05:25 Bobove dobrodružstvá na pláži
05:35 Sam a Max
05:50 Příběhy ze Země Oz: Dorotčin návrat
07:35 Need for Speed
09:55 Pan Dokonalý