Oblačno
22°
Bratislava
Oskar
8.8.2022
Urobte si doma chorvátske národné jedlo
Zdielať na
Gastro

Urobte si doma chorvátske národné jedlo

Slováci milujú chorvátske more aj chorvtáske jedlo. Priprave si tradičné jedlo doma. Tu je recept na dalmatínsku pašticádu.

"Najznámejšie chorvátske jedlo sa volá pašticáda,“ prezrádza Mario Tomaš hlavný kuchár a majiteľ reštaurácie. 

Dalmatínska pašticáda je národné jedlo ako u nás halušky.

Pripravuje sa minimálne 24 hodín.

"Najdôležitejší je hovädzie alebo teľacie mäso," začína s varením Mario. K mäsu potrebujete:

TV JOJ

Do chladničky na noc

"Zoberiete kus mäsa a asi na  5-6 miestach prešpikujete cesnakom, mrkvou a slaninou. Zalejeme kvasným octom a červeným vínom. Na kilo mäsa, dávame pol litra vína," hovorí kuchár.

Mäso uložíme na 24 hodín alebo minimálne na noc do chladničky. Po 24 hodinách mäso orestujeme do zlatista na olivovom oleji v kombinácií s bravčovou masťou. Následne pridáme nadrobno pokrájanú slaninu, cibuľu, mrkvu, zeler a cesnak.

Dôležité slivky

"A samozrejme slivky, tie sú veľmi dôležité, aby dodali sladkosť," povedal kuchár. Ešte  hrozienka a všetko premiešame. Po dva a pol až troch hodinách, keď je mäso mäkké, pridáme octovo-vínny nálev, v ktorom sa mäso predtým marinádovalo.

Malú lyžičku muškátového orieška , petržlen, koňak, domáci prošek.

"Taliani majú prosseco, my máme prošek, a to všetko zalejeme červeným vínom," vysvetľuje Mario. A varíme asi 3 – 4 hodiny, pokým sa mäso nebude pekne rozpadávať a alkohol vyprchá. Každé mesto, či každá chorvátska kuča má však svoj recept na dalmatínsku pašticádu. Niekto pridá napríklad jablká.

S červeným vínom

Po troch hodinách vyberieme spolu s mäsom aj bobkový list a ostatné ingrediencie v hrnci rozmixujeme na chutnú omáčku. Mäso nakrájame na polcentimetrové až centimetrové plátky a ešte na chvíľu vložíme späť do hrnca a povaríme v prepasírovanej omáčke.

Posypeme kozím syrom a podávame s červeným vínkom.

Súvisiace články