Smetiar José začal zbierať vyhodené knihy. Dnes ich má doma tisíce, tešia sa z nich chudobné deti

Smetiar José začal zbierať vyhodené knihy. Dnes ich má doma tisíce, tešia sa z nich chudobné deti

V kontajneri sa dá nájsť naozaj všeličo. To, čo je pre jedného odpadom, môže mať pre iného nevyčísliteľnú hodnotu. Kolumbijský smetiar José Alberto Gutiérrez si popri svojej práci nájde čas aj na to, aby pomáhal druhým.

José dostal od svojho okolia prezývku "pán kníh". Niet sa čomu čudovať. Od bohatých ľudí zbiera nepotrebné knihy, ktoré zhromažďuje vo svojej domácej knižnici pre deti z chudobných oblastí. Tie k nemu s radosťou chodia, aby si prečítali príbehy o svojich obľúbených hrdinoch.

Nápad pomáhať deťom, ktorých rodičia si nemôžu dovoliť kupovať im knihy, sa zrodil v jeho hlave pred 20-timi rokmi. Prvá kniha, ktorú našiel v odpadkoch, bola Anna Karenina od Tolstoja. Namiesto toho, aby svetoznáme dielo skončilo na skládke, začal José vyhodené knihy zbierať. Dnes ich má vo svojej polici už vyše 20-tisíc, píše Huffington Post.

K čítaniu ho priviedla jeho matka, ktorej finančné problémy neumožňovali poslať ho do školy. Namiesto toho mu vždy pred spaním čítala na dobrú noc. Sympatický smetiar aj takýmto spôsobom apeluje na to, že vzdelanie by malo byť v Kolumbii prioritou. "Toto by malo byť vo všetkých štvrtiach, mestách, okrskoch a vidieckych oblastiach. Knihy sú našou spásou a to je to, čo potrebuje Kolumbia," povedal Gutiérrez pre agentúru AP.

Zdroj: huffingtonpost.com

TV Program

05:20 Noviny TV JOJ
06:15 RANNÉ NOVINY
08:10 Súdna sieň
05:15 Moja mama varí lepšie ako tvoja
06:00 Vyvolení - Dom snov
06:50 PÁLI VÁM TO
05:05 Súdna sieň
05:50 POLICAJTI V AKCII
06:35 Profesionáli
05:00 Robošváb II.
05:25 Sherm a jeho mikróby
05:40 Bobove dobrodružstvá na pláži
06:25 Pozlátko Hollywoodu
07:55 Můj šálek kávy
09:35 Iluze lásky