Tak toto trochu prepískli: Múzeum porovnáva černocha s opicou!

Tak toto trochu prepískli: Múzeum porovnáva černocha s opicou!

O tom, že umenie je neraz kontroverzné, sa na vlastné oči presvedčili návštevníci múzea Hubei Provincial Museum v čínskom meste Wuhan. Aj keď mala byť výstava s názvom Toto je Afrika poctou pre ľudí žijúcich na tomto kontinente, tá práve naopak vyvolala búrlivé emócie.

Fotografie cestovateľa a stavebného magnáta Yua Huipinga znázorňujú napríklad kričiaceho černošského chlapca vedľa záberu rozzúrenej gorily. Ďalšia snímka zase porovnáva ľudskú a opičiu ruku. Niektorí ľudia sa tiež podľa kurátorov výstavy podobajú žirafe alebo gepardovi, čím si múzeum vyslúžilo najmä kritiku Afričanov.

Zdroj: Youtube.com/Shangaiist

​Kontroverznú expozíciu doteraz videlo podľa britského Guardian viac ako 141-tisíc ľudí. To, že boli fotografie mierne cez čiaru, si zrejme uvedomili aj samotní organizátori, ktorí medzitým koláže zvierat s Afričanmi stiahli. Múzeum sa však bráni a obvinenia z rasizmu odmieta.

"Cieľovou skupinou boli hlavne Číňania. Múzeum však chápe, že obrazy sa mohli dotknúť našich afrických priateľov, a preto boli odstránené z rešpektu voči ich obavám," prehlásil kurátor vo vyhlásení. Zároveň dodal, že v čínskej kultúre sa prirovnanie zvierat k ľuďom považuje za kompliment a nie urážku.

Pozrite si fotografie, ktoré rozhnevali Afričanov:

Zdroj: Guardian.com

TV Program

08:30 Súdna sieň
09:50 Súdna sieň
10:55 EXTRÉMNE PRÍPADY
09:05 Panelák
10:10 C.S.I.: Kriminálka Las Vegas IX.
11:10 C.S.I.: Kriminálka Las Vegas IX.
08:50 Kosti III.
10:05 Klamári II.
11:20 Kravaťáci VIII.
09:30 Ruby z dúhy I.
09:45 Strážca vesmíru Roger
10:00 Jahôdka a jej kamaráti III.
07:05 Milosrdné lži
09:45 Z ulice na green
11:30 Muž, který se směje