Zatiahnuté
Bratislava
Miloš
23.1.2025
Toto slovo by sme mali hovoriť častejšie: Nie!
Zdielať na

Toto slovo by sme mali hovoriť častejšie: Nie!

Archívna reportáž

NEW YORK / Ľudia od počiatku vekov navzájom medzi sebou spolupracovali. Celé fungovanie nášho sveta je založené na vzťahoch, záväzkoch a výmene služieb. Problém nastane, keď máme miesto jednoduchého áno, zrazu povedať nie. Odmietnutie je rovnako dôležité ako súhlas. Neurobiť tak, môže byt na úkor času, energie a v konečnom dôsledku aj psychického šťastia.

"Schopnosť povedať "nie" vlastne odráža skutočnosť, že ste na sedadle vodiča vášho vlastného života," prirovnáva umenie odmietnutia Vanessa M. Patrick, profesorka marketingu na univerzite v Houstone. "Dáva vám to pocit moci." Preto sa techniky, ktoré majú pomôcť vyšperkovať túto schopnosť, môžu hodiť.  

Ako na to

Jedna z techník je stratégia odmietnutia od profesorky Patrick a jej kolega Henrika Hagtvedta. Podstatou je vymeniť slová a miesto "ja nemôžem" skúsiť hovoriť "to nerobím". Zmení sa tým význam a podstata obsahu vašej správy. Zatiaľ čo "nemôžem" znie ako výhovorka, ktorá otvára dvere na diskusiu, "to nerobím" znamená, že si dotyčný vytvorili určité pravidlá pre seba, čo naznačuje presvedčenie a stabilitu. A keďže je to osobné, udržiava aj sociálny vzťah, uvádza americký nytimes.com.

Je oveľa jednoduchšie byť asertívny, pokiaľ ide o cudzinca, ktorý niečo predáva, ako keď niečo potrebuje sused alebo kolega. Natrénujte si odmietnutie v tých ľahších prípadoch, aby ste boli pripravení, keď ten tlak bude väčší. Ďalším spôsobom je pripraviť si pár viet v častých prípadoch. Opakovaním si ich pre seba, sa potom nezľaknete, keď to naozaj príde a budete presne vedieť, ako niekoho či niečo odmietnuť. 

Čo ak niečo zmeškám

Jedným z dôvodov prečo ľudia povedia na všetko "áno" je, že sa boja, aby náhodou niečo nezmeškali. Tým si ale dláždite priamu cestu k vyhoreniu. Ak chcete bojovať s týmto problémom, musíte sa zamerať najprv na dlhodobé ciele. Týmto spôsobom môžete povedať "áno" príležitostiam, ktoré najviac odrážajú vaše hodnoty. Po druhé, pokúste sa zaradiť voľný čas do svojho rozvrhu. Dáte tým priestor na nové zaujímavé príležitosti, ktoré by ste inak prehliadli.

Ako sa hovorí, každý si je strojcom vlastného šťastia. Ak máte pocit, že sa prepínate, spomaľte trochu, nebojte sa povedať "nie". Ľudia si vážia tých, ktorí sú úprimní. 

Svoju možnosť vyjadriť názor mali aj občania Švédska, ktorí sa rozhodli pre čipovanie ľudí. I keď to trochu pripomína sci-fi film, občanom to uľahčí život. Pozrite si archívnu reportáž.

Súvisiace články

Najčítanejšie