Aké sú posledné želania pacientov pred smrťou? Zdravotné sestry prezradili ich túžby aj obavy

Aké sú posledné želania pacientov pred smrťou? Zdravotné sestry prezradili ich túžby aj obavy

Smrť človeka je doteraz opradená rúškom tajomstva. Aj keď nikto z nás nepozná dátum svojej derniéry, v mnohých prípadoch umierajúci vydýchnu naposledy až v sterilnom prostredí nemocnice. Posledné slová tak venujú tamojšiemu personálu, ktorý sa rozhodol o tabuizovanej téme prehovoriť.

Posledné želania, životné múdrosti, ale aj obyčajné svetské radosti. Takto vraj vyzerá odchod pacientov na druhý svet, ktorý pre britský DailyMail priblížili sestry paliatívnej starostlivosti z nemocnice Royal Stoke Univerzity v anglickom mestečku Stoke-on-Trent.

Kým niektorí si želajú naposledy pohladiť svojho domáceho miláčika, iní si len poprosia o šálku čaju. Obzvlášť dojímavý je príbeh staršieho manželského páru, ktorý ošetrovateľov požiadal, aby im spojili postele. O desať dní na to spoločne zomreli ruka v ruke. Pacienti na smrteľnom lôžku vraj tiež zvyknú ľutovať, že život je príliš krátky a dôchodok si nevychutnali v plnom zdraví.

Nie všetci sú však naklonení hlbokým filozofickým úvahám. Ako prezradila jedna zo sestier, v ich zariadení sa našiel pacient, ktorý si v jeho poslednej hodine doprial pohárik svojho obľúbeného alkoholu. Jej kolegyne zároveň vyzvali ľudí, aby sa nebáli smrti, keďže mnoho pacientov vraj tesne pred skonaním videlo záblesky neba.

Zdroj: Dailymail.co.uk

TV Program

19:30 Noviny TV JOJ
20:15 INFORMÁCIE PRE TIPUJÚCICH
20:20 Bohatá zima s JOJkou
19:35 Prvé oddelenie II.
20:05 INFORMÁCIE PRE TIPUJÚCICH
20:10 James Bond: Zlaté oko
19:00 Kosti IV.
20:10 Dr. House VI.
21:00 Hawaii 5.0 VIII.
19:20 Strážca vesmíru Roger
19:40 Sníček
20:00 Príbehy dvoch myší
18:15 Tajemství úspěchu
20:15 Gunman: Muž na odstřel
22:15 Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny