Medvede dokážu prespať sedem mesiacov. Ako by vyzeral zimný spánok v prípade človeka?
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Medvede dokážu počas zimného spánku prespať neuveriteľných sedem mesiacov. Koľko času však dokáže prespať človek? Odpoveď na túto otázku priniesol zaujímavý experiment, ktorý súvisel s tým, ako ľudský organizmus reaguje na nedostatok svetla a sociálnu izoláciu. Výskum tiež priniesol prekvapivé zistenia o vnímaní času a spánkových cykloch.
Dvaja jaskyniari Josie Laures a Antoine Senni strávili pod zemou niekoľko týždňov, obaja v oddelených jaskyniach. Kým Josie vydržala vo svojom novom domove 88 dní, Antoine to dotiahol až na 126 dní. Počas svojho pobytu dostávali informácie o svojom zdraví, nie však o čase.
Keď teda výskumníci prvýkrát vyšli na denné svetlo, ostali úplne zaskočení. Kým Jossie si myslela, že je 25.február, v skutočnosti sa písal 12.marec 1965. Rovnako sa prepočítal aj Antoine, ktorý vyšiel z jaskyne 5.apríla toho istého roku v domnienke, že je 4.február.
Dlhý pobyt bez svetla mal vplyv aj na ich spánok. Antoine niekedy prespal aj 30 hodín, hoci bol presvedčený o tom, že si len na okamih zdriemol. Je to tak tak preto, že bez slnka strácame prehľad o čase, ale aj o tom, kedy a koľko by sme mali spať.