Poznáme recept na dlhovekosť: Počítanie kalórií a striedme stravovanie hoďte veselo za hlavu

Poznáme recept na dlhovekosť: Počítanie kalórií a striedme stravovanie hoďte veselo za hlavu

Kto z nás by sa nechcel dožiť krásnej staroby pri plnom zdraví? Hoci sa všade propaguje zdravý životný štýl ako recept na dlhovekosť, americkí vedci majú na to oveľa miernejší názor. Podľa najnovších zistení nemusíme byť na seba v stravovaní takí prísni, aby sme dosiahli vysoký vek.

Ako sa uvádza v štúdii University of California, sem-tam si dokonca môžeme dopriať aj pohárik dobrého vína či piva, píše Daily Mail. A to bez akýchkoľvek výčitiek svedomia.

Z výskumu, do ktorého sa zapojilo celkovo 1700 účastníkov, vyplýva, že práve striedma konzumácia alkoholu môže byť oným tajomstvom na dlhovekosť. Svedčí o tom fakt, že všetci respondenti mali nad 90 rokov a denne vypili dva poháriky alkoholu.

Autorka štúdie 90+ profesorka Claudia Kawas ďalej pokračuje, že príležitostné pitie dokáže znížiť riziko predčasného úmrtia až o 18 percent. Uškodiť nám podľa nej nemôže ani mierna nadváha, nie však obezita.

"Ľudia s nízkou hmotnosťou majú až o 50 percent vyššie riziko predčasnej smrti. Nie je zlé byť štíhly, keď ste mladý, no keď ste starší, je to už horšie," upozorňuje Kawas.

Profesorka má taktiež dobrú správu pre všetkých kávičkárov. Keď si nabudúce budete objednávať presso s mliekom, myslite na to, že už dve šálky kávy denne zvyšujú vaše šance, že sa dožijete krásneho veku. Kľúčom k okrúhlemu životnému jubileu sú tiež koníčky, ktorým sa venujeme najmenej dve hodiny denne.

Zdroj: dailymail.co.uk

TV Program

08:35 PROSTŘENO
09:30 Súdna sieň
10:30 Súdna sieň
09:10 Simpsonovci I.
09:40 Simpsonovci I.
10:10 Najlepšie svetové videá V.
09:00 Prvé oddelenie
09:50 Nákupné maniačky
11:10 UHÁDNI MÔJ VEK
09:20 Najmenší slon na svete
09:30 Ruby z dúhy I.
09:45 Strážca vesmíru Roger
08:45 Bod zlomu
10:45 Za hranici
12:40 S láskou, Rosie