Mikuláš robí radosť deťom po celom svete. V každej krajine však tento sviatok slávia inak

Mikuláš robí radosť deťom po celom svete. V každej krajine však tento sviatok slávia inak

Iný kraj, iný mrav. Známe príslovie platí aj v prípade sviatku svätého Mikuláša, ktorý patrí medzi najobľúbenejších svätcov. Rozprávkového deduška si vďaka sladkej nádielke zamilovali deti po celom svete. Viete však, ako si tento deň pripomínajú ratolesti v rôznych kútoch zeme?

Fínom pomáhajú škriatkovia

Fínske Laponsko sa považuje za domov Mikuláša, respektíve Santa Klausa. Podľa legendy žije Joulupukki, čo je tamojší výraz pre tohto bradatého chlapíka, na úpätí hory Korvatunturi, kde zhromažďuje lístočky s prosbami detí na celom svete. S balením darčekov mu pomáhajú škriatkovia, ktoré naložia na záprah ťahaný sobmi.

V Poľsku chodí Mikolaj

Deti našich severných susedov navštevuje Mikolaj v noci z 5. na 6.december a darčeky im schováva pod vankúš, prípadne do veľkej ponožky. Úsmev na tvári im vyčarujú predovšetkým menšie hračky, knižky alebo sladkosti. Poľský Mikolaj má v tomto ročnom období veľa práce, pretože ten istý deduško nosí drobcom nádielku aj pod vianočný stromček.

Víno pre francúzskeho Mikuláša

Mikuláš má vo Francúzsku viac-menej regionálny charakter. Príkladom je Lotrinsko, v ktorom je tento svätec patrónom. Jeho príchod očakávajú tamojšie deti už 5.decembra, kedy ukladajú na krb vyčistené čižmičky. Francúzskeho ducha v sebe nezaprú, keďže smädnému deduškovi nachystajú po náročnej ceste pohár vína. Nezabúdajú však ani na misku obilia pre jeho somárika. Mikulášske oslavy vrcholia nasledujúci deň hudbou, zábavou a pestrými ohňostrojmi. Deti dostávajú sladkosti.

Rakúska kronika detí

V Rakúsku chodí Mikuláš v sprievode anjela a svojej strašidelnej verzie Krampusa. Obvykle nechýba ani guatseltrager, čiže starý pán, ktorý nosí sladkosti. Mikuláš má so sebou veľkú knihu, v ktorej má zaznamenané všetky skutky dobrých aj neposlušných detí. Kým Slováci si dávajú svoje vyčistené topánky do okna, rakúske deti ich majú nachystané pred dverami. Mikuláš ich do rána naplní ovocím, orieškami a čokoládou.

Zdroj: redakcia/VP

TV Program

05:05 Noviny TV JOJ
05:40 Krimi
06:15 RANNÉ NOVINY
05:15 Najkrajšie bývanie II.
06:00 NA CHALUPE
06:35 Pod povrchom
06:00 TIPOS INFO
06:05 Hoď svišťom
06:35 POLICAJTI V AKCII
05:00 Rybičky Flip a Flap
05:10 Sníček
05:20 Jahôdka a jej kamaráti II.
06:35 Moje druhá šance
08:20 Nevlastní dcera
09:55 Napříč časem