Český mladík má smelé plány. Chce postaviť Titanic II

Český mladík má smelé plány. Chce postaviť Titanic II

Archívna reportáž
embed kód
PRAHA / Chce postaviť repliku najslávnejšej lode histórie Titanicu. Nie model, ale funkčné plavidlo v mierke 1:1. Za 18 miliárd korún. Že študent Ondřej Vrkoč nevedie plané reči, svedčí fakt, že k spolupráci prehovoril aj architekta najmodernejšie lodi sveta Queen Mary 2.

Kým z vraku Titanicu ležiaceho štyri kilometre pod hladinou Atlantického oceánu chcú svetoví odborníci vytvoriť unikátne podvodné múzeum, európskymi lodenicami sa už niekoľko rokov šíria zvesti, že sa bude stavať Titanic nový. Presnejšie povedané jeho verná replika v mierke jedna ku jednej. Za odvážnou myšlienkou stojí český študent Ondřej Vrkoč.

O tom, že svoj sen vidieť najslávnejšiu loď histórie znova plávať po oceánoch myslí vážne, svedčí fakt, že o projekte rokuje so svetovými lodenicami. K spolupráci navyše presvedčil aj architekta najmodernejšej zaoceánskej lodi Queen Mary 2 a tiež niekoľko bohatých biznismenov. Bude ich bezpochyby potrebovať, pretože odhadované náklady sa šplhajú takmer na 700 miliónov eur. Mladík tvrdí, že mu už niektorí investori peniaze sľúbili, avšak požadujú detailný rozbor toho, ako bude loď najbližších 40 rokov fungovať, po akých trasách bude plávať a podobne.

Dokonca už má spočítané, koľko bude stáť lodný lístok, až raz Titanic II skutočne vypláva. Tie najlacnejšie vraj asi 958 eur, najluxusnejšie až 135 tisíc eur. Vrkoč by bol tiež rád, aby na stavbe i pri samotnej prevádzke lode dostali čo najviac práce Česi. "Chcem o tom hovoriť aj s ministrom priemyslu a obchodu," povedal iDnesu Vrkoč. 

Zdroj: noviny.sk/iDnes.cz

TV Program

06:35 Krimi
07:20 Noviny TV JOJ
08:25 Súdna sieň
06:15 Ninja Factor USA IV.
07:00 Simpsonovci XVI.
07:30 Moja mama varí lepšie ako tvoja
06:25 NOVÁ ZÁHRADA
07:20 Panelák
08:25 Panelák
06:55 Maxík
07:20 Rexík
07:35 Bolek a Lolek idú do sveta
06:25 Obyčejní hrdinové
08:25 Lagerfeld - důvěrné
10:00 I Love You Phillip Morris