Zabudnite na nešikovné náplaste. Zázračný gél zastaví krvácanie okamžite

17.10.2017 16:00 Lajkit Technológie
Zabudnite na nešikovné náplaste. Zázračný gél zastaví krvácanie okamžite Zdroj: Cresilon.com
Predstavte si, že sa porežete a žiadne domáce recepty nepomáhajú tomu, aby sa vám z rany prestala valiť krv. Stačí však jediná mastička a miesto, z ktorého ste doteraz krvácali ako o život, sa razom zahojí. Výmysel? Mladík z Brooklynu sľubuje niečo iné.

O revolučný objav sa postaral vtedy len 17-ročný Joe Landolina. Ešte ako študent prišiel so špeciálnym gélom, ktorý sa aplikuje injekciou do miesta rany. V priebehu 12-tich sekúnd sa v mieste vpichu vytvorí zrazenina, ktorá krvácanie zastaví.

Ide vlastne o polymér založený na báze vodných rias, ktorý pomáha rozložiť polyméry na menšie časti. Po tom, čo sa tieto čiastočky dostanú do styku s bolestivou ranou, vytvoria štruktúru podobnú pletivu, čím vznikne veľmi silné spojivo. 

Gél má podobný efekt aj pri kontakte s poškodeným tkanivom a mäkkými orgánmi, ako je pečeň, oblička či slezina. "Gél vytvorí veľmi silné lepidlo, ktoré udrží ranu pohromade," cituje Landolinu portál Independent.

Kým spočiatku sa produkt testoval len na veterinárnych klinikách, ambiciózny vynálezca verí, že liečivo raz nájde svoje uplatnenie aj v modernej medicíne. Svoje miesto by si gél zaslúžil nielen v každej domácnosti, ale napríklad aj v autolekárničke, čo by pomohlo ušetriť nemálo ľudských životov pri dopravných nehodách.

Pozrite sa, ako funguje gél v praxi:

Zdroj: Independent.com

TV Program

06:05 Krimi
06:35 Noviny TV JOJ
07:35 Labková patrola
05:40 Súdna sieň
06:45 Súdna sieň
08:00 NOVÁ ZÁHRADA
06:00 KEBY BOLO KEBY - Láska, sex a šťastie
07:15 KEBY BOLO KEBY - Láska, sex a šťastie
08:15 Áno, šéfe! USA V.
06:05 Bob staviteľ
06:20 Rev a motoroví miláčikovia I.
06:40 Tashiho svet
05:25 Útěk ze Sibiře
07:50 Vlčí volání
09:55 Kapitán Mike křižuje Ameriku