Lietajúca zásielka: Potraviny onedlho budú prinášať drony

Lietajúca zásielka: Potraviny onedlho budú prinášať drony

MINAMI SOMA / V budúcnosti nám budú doručovať objednávky z internetových obchodov drony. O tom asi niet pochýb, pracuje na tom veľa spoločností. Lenže v Japonsku sa tá budúcnosť už začína.

V tamojšom meste Minami Soma predstavili drony, ktoré by už onedlho mali začať doručovať tovary tamojším obyvateľom. Voziť majú bežné veci, ako sú potraviny alebo drogéria.

Mesto Minami Soma si pre premiéru dronových kuriérov nevybralo náhodou. Leží na severovýchode Japonska, asi dvadsať kilometrov od jadrovej elektrárne Fukušima. Zemetrasenie, tsunami a následná jadrová katastrofa v roku 2011 mesto totálne zdevastovali. Ľudia ho museli opustiť a až teraz sa tam začínajú pomaly vracať. 

Je tam veľmi málo obchodov, chýbajú mnohé služby. Preto doručovanie nákupov dronmi príde obyvateľom veľmi vhod. Neskôr by mali prísť na rad aj ďalšie riedko obývané oblasti. "Doručovanie do odľahlých a horských oblastí alebo na ostrovy sa predražuje. Preto okrem lietajúcich dronov chceme pracovať na konštrukcii dronov, ktoré budú plávať v oceáne, alebo na samojazdiacich autách, ktoré v budúcnosti zvládnu veľké vzdialenosti," hovorí starosta Hiroši Mikitani.

Doručovacie drony vyrobila istá japonská spoločnosť. Zatiaľ zvládnu dopraviť náklad s hmotnosťou do dvoch kilogramov, no postupom času by sa ich nosnosť mala zvyšovať.


Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

TV Program

05:20 Noviny TV JOJ
06:15 RANNÉ NOVINY
08:10 Súdna sieň
05:15 Moja mama varí lepšie ako tvoja
06:00 Vyvolení - Dom snov
06:50 PÁLI VÁM TO
05:05 Súdna sieň
05:50 POLICAJTI V AKCII
06:35 Profesionáli
05:00 Robošváb II.
05:25 Sherm a jeho mikróby
05:40 Bobove dobrodružstvá na pláži
06:25 Pozlátko Hollywoodu
07:55 Můj šálek kávy
09:35 Iluze lásky