Čo sa skrýva za šedinami na našej hlave? Stres to nie je
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Už vám niekto povedal, že z vás zošedivie? Hoci táto veta evokuje dojem, že šediny má na svedomí stres, pravda je niekde úplne inde.
Starnutie nezastaví nikto z nás. Kým niektorí z nás si prvý šedivý vlas nájdu už na vysokej škole, podľa oficiálnych štatistík je v päťdesiatke šedivá polovica obyvateľstva. Čo však vplýva na tento proces?
Farba vlasov závisí od pomeru pigmentu melanínu, ktorý má svetlú a tmavú zložku. Melanín sa nachádza v každom vlasovom folikule na ľudskej hlave. S pribúdajúcimi rokmi pigmentové bunky vo folikuloch odumierajú a na tomto mieste sa tvorí menej melanínu. Vlas, ktorý následne z folikulu vyrastie, je o čosi bledší a má šedú, striebristú či bielu farbu. Za šedivé vlasy je teda zodpovedný práve nedostatok melanínu.
Neexistuje žiaden dôkaz, ktorý by spájal šediny so stresom, stravou alebo životným štýlom. Do veľkej miery o tom rozhoduje genetická výbava jednotlivca. Všeobecne ale platí, že muži v porovnaní so ženami šedivejú oveľa skôr. No kým mužom pridávajú šediny na charizme, ženy sa naopak za svoju vyblednutú korunu krásy zväčša hanbia.