V ruskom Soči si môžete postaviť oranžového snehuliaka. Vysvetlíme vám, ako je to možné

26.03.2018 14:29 Lajkit Planéta zem

V ruskom Soči si môžete postaviť oranžového snehuliaka. Vysvetlíme vám, ako je to možné

Obyvatelia ruského Soči, Bulharska, Rumunska a ostatných východoeurópskych krajín ostali v nemom úžase. Na ich území sa totiž objavil oranžový sneh. Nezvyčajný prírodný úkaz má však svoje opodstatnenie.sha

Podľa vedcov ide o kombináciu piesku a prachu zo severnej Afriky. Obe častice sa zmiešali dokopy, dostali sa do atmosféry a následne sa prejavili vo svojej snežnej podobe v spomínaných oblastiach. Meteorológ Steven Keates tvrdí, že tento fenomén vôbec nie je ojedinelý a bežne sa s ním stretávajú vo svete.

"Keď piesok stúpa do hornej úrovne atmosféry, distribuuje sa do všetkých možných smerov. Následne, keď prší alebo sneží, z oblohy spadne všetko, čo sa v atmosfére nachádza - napríklad aj piesok," vysvetlil pre portál Independent Keates. Zároveň potvrdil, že ide o piesok zo Sahary, ktorý sa na púšti vytvoril počas piesočnej búrky.

Марсианские пейзажи, апокалипсис на горе сегодня! Я думала, что такое бывает только вблизи Африки, на Лансароте-Тенерифе или ещё где-то там, этот ветер горячий, который несёт песок из пустыни. Но в Поляне тоже произошло что-то невероятное, хотя пустыни довольно далеко. Если честно, жёлтый песок сверху мокрого снега, - зрелище необычное, но очень грустное. Сезон, и без того короткий, с каждым днём оставляет все меньше надежд на продолжение. #розахутор #песчанаябуря #желтыйснег #бурявкраснойполяне #rosakhutor #yellowsnow #sandstorm

Príspevok, ktorý zdieľa Маргарита Альшина (@margarita_alshina),

Kde častice piesku a prachu napokon dopadnú, závisí od smeru vetra. Tropický vzduch a prach zo Sahary vlani spôsobili, že sa slnko a obloha vo Veľkej Británii vyfarbili dočervena v dôsledku hurikánu Ophelia. V roku 2007 zase obyvatelia sibírskych miest hlásili špinavý oranžový sneh, ktorý bol mastný na dotyk.

Zdroj: independent.co.uk

TV Program

05:05 Noviny TV JOJ
05:55 Krimi
06:25 Noviny TV JOJ
05:00 Bordelári
05:35 KINOSÁLA
05:45 NEUVERITEĽNÉ! Záhady Crissa Angela III.
05:10 Hľadá sa dom pre milionárov Los Angeles XI.
05:50 Hľadá sa dom pre milionárov Los Angeles XI.
06:30 Hľadá sa dom pre milionárov - New York VII.
05:10 Ferdo Mravec
05:35 Jahôdka a jej kamaráti I.
06:00 Marvin, stepujúci koník I.
06:05 American Teen
07:55 Růžový a černý
09:45 Asterix a Vikingové