V ruskom Soči si môžete postaviť oranžového snehuliaka. Vysvetlíme vám, ako je to možné
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Obyvatelia ruského Soči, Bulharska, Rumunska a ostatných východoeurópskych krajín ostali v nemom úžase. Na ich území sa totiž objavil oranžový sneh. Nezvyčajný prírodný úkaz má však svoje opodstatnenie.sha
Podľa vedcov ide o kombináciu piesku a prachu zo severnej Afriky. Obe častice sa zmiešali dokopy, dostali sa do atmosféry a následne sa prejavili vo svojej snežnej podobe v spomínaných oblastiach. Meteorológ Steven Keates tvrdí, že tento fenomén vôbec nie je ojedinelý a bežne sa s ním stretávajú vo svete.
"Keď piesok stúpa do hornej úrovne atmosféry, distribuuje sa do všetkých možných smerov. Následne, keď prší alebo sneží, z oblohy spadne všetko, čo sa v atmosfére nachádza - napríklad aj piesok," vysvetlil pre portál Independent Keates. Zároveň potvrdil, že ide o piesok zo Sahary, ktorý sa na púšti vytvoril počas piesočnej búrky.
Kde častice piesku a prachu napokon dopadnú, závisí od smeru vetra. Tropický vzduch a prach zo Sahary vlani spôsobili, že sa slnko a obloha vo Veľkej Británii vyfarbili dočervena v dôsledku hurikánu Ophelia. V roku 2007 zase obyvatelia sibírskych miest hlásili špinavý oranžový sneh, ktorý bol mastný na dotyk.