Plasty z oceánu miznú. Požierajú ich mikróby
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Za jeden rok vyprodukujeme na našej planéte 300 miliónov ton plastov. S takým veľkým množstvom odpadu si nevieme poradiť. Riešením môžu byť mikróby, ktoré sa plastom živia.
Plasty, ktoré zaplavili aj Atlantický oceán podľa vedcov nie sú v takom veľkom množstve ako sa očakávalo. Vzorky, ktoré odobrali ukázali, že postupne miznú. Môžu za to mikróby, ktoré sa nimi živia.
"Mikróby majú schopnosť vyvíjať sa a zistili sme, že niektoré majú tú špeciálnu schopnosť - prijímať plast ako zdroj potravy. Ak v tom budú pokračovať, pomôžu ľuďom nezahltiť Zem plastami," tvrdí vedkyňa Nuria Conde.
Plasty - potrava aj pre človeka
Neznamená to však, že by táto evolučná zmena mala na planétu len pozitívny dopad. Mikróby ako súčasť celého ekosystému sú zdrojom potravy pre ostatné živočíchy a v konečnom dôsledku ich prijímame aj my.
"V ďalších rokoch bude plastov naďalej pribúdať. Skládky sú už teraz preplnené. Očakávame však, že mikróby budú naďalej plast požierať a vďaka tomu sa nebude množstvo odpadu nekontrolovateľne zvyšovať," uvádza vedec Blai Vidiella.