Zatiahnuté, dažďové prehánky
11°
Bratislava
Fedor
15.4.2025
Už ste videli na oblohe drsňáka?
Zdielať na

Už ste videli na oblohe drsňáka?

Je to ako keď sa pozeráte do rozbúreného mora. Zhluky oblakov sú malé a pravidelné a pôsobia miestami až desivo. Taký je nový typ mraku, ktorý v minulých dňoch oficiálne uznala Medzinárodná meteorologická organizácia.

Medzinárodný atlas oblakov (International Cloud Atlas), ktorý v utorok citovala CNN, ho opisuje takto: "Pre mrak Asperitas sú typické jasne oddelené vlnky, ktoré mrak vytvárajú. Sú buď jemné, alebo mierne vrúbkované s menšími predelmi, ktoré miestami prechádzajú v ostré vyústenia. Často vyzerajú podobne ako sčerená morská hladina z pohľadu od dna," uvádza správa v atlase oblakov. Popis je básnicky starostlivý a presný, pretože mraky skutočne vyzerajú ako "sčerená morská hladina", na ktorú sa človek pozerá z opačnej strany.

"Svetová meteorologická organizácia pri príležitosti tohoročného Svetového meteorologického dňa vydala nový Atlas oblakov, kde vo zvýšenej miere reagovala na potreby praxe a aj nadšencov. V dôsledku intenzívnej ľudskej činnosti sa tvorí aj oblačnosť, ktorá doteraz nemala svoje oficiálne pomenovanie. Napríklad oblak Sivlagenitus, ktorý vzniká výrazným vyparovaním vody z hôr, lesov-jednoducho povedané, keď sa paria lesy. Tak ako oblak Flammagenitus vznikajúci nad požiarmi, alebo pri sopečných aktivitách, tak aj oblak Asperitas je oblak novo popísaný. Zadefinovaný bol iba v roku 2006 a nachádza sa v tomto novom atlase oblakov. Asperitas hľadajte v blízkosti búrkových oblakov, súvisí totiž s procesmi odohrávajúcimi sa na rozhraní intenzívnych výstupných pohybov v atmosfére," hovorí meteorologička Najlepšieho počasia.

WMO

Mrak dostal meno Asperitas. Slovo "asperitas" pochádza z latinčiny a znamená drsnosť, hrubosť, ale aj nevľúdnosť a nevyberavosť.

Súvisiace články